LANSAREA UNUI NOU CD DE PRICESNE

LANSAREA UNUI NOU CD DE PRICESNE

19 Octombrie 2020

În duminica în care Evanghelia ne amintește de învierea tânărului fiu al văduvei din Nain, un grup de tineri din parohia noastră (și nu numai!) ne-a arătat că acolo unde viața Bisericii se trăiește intens, Viața-Hristos înviază sufletele!

ZECE ANI DE CATEHEZĂ PENTRU COPII ȘI TINERI

ZECE ANI DE CATEHEZĂ PENTRU COPII ȘI TINERI

15 Octombrie 2020

În aceste zile se împlinesc 10 ani de când, sub ocrotirea Sfintei Cuvioase Parascheva și sub coordonarea părintelui diacon Narcis Guiu, copiii și tinerii din parohia noastră se bucura de întâlniri și cuvinte frumoase, în cadrul Grupului de cateheză.

PELERINAJ LA BISERICILE DIN CENTRUL CAPITALEI

PELERINAJ LA BISERICILE DIN CENTRUL CAPITALEI

06 Octombrie 2020

Participanții la pelerinaj au vizitat expoziția ”Închinare Sfintei Cruci”, organizată de domnișoara profesoară Mihaela Palade la Mănăstirea Antim din Capitală, dar și Catedrala Patriarhală, Catedrala ”Sf. Spiridon Nou” și biserica Sf. Nicolae Vlădica.

RECUNOȘTINȚĂ PENTRU DEVOTAMENT ȘI STĂRUINȚĂ

RECUNOȘTINȚĂ PENTRU DEVOTAMENT ȘI STĂRUINȚĂ

03 Octombrie 2020

Joi, 1 octombrie 2020, la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, părintele Ionică Toma, slujitor la parohia noastră de peste 23 de ani, a pășit în rândul seniorilor care păstoresc cu înțelepciunea vârstei și cu vigoarea sufletului.

AU FOST RELUATE ACTIVITĂȚILE GRUPULUI DE CATEHEZĂ

AU FOST RELUATE ACTIVITĂȚILE GRUPULUI DE CATEHEZĂ

20 Septembrie 2020

Odată cu începerea noului an școlar, Grupul de cateheză ”Sf. Cuvioasă Parascheva” și-a reluat activitățile educaționale și de dezvoltare personală. Primii care și-au dat întâlnire în spațiul catehetic au fost copiii din grupa de vârstă peste 12 ani.