ZIUA NAȚIONALĂ CENTENARĂ SĂRBĂTORITĂ ÎN PAROHIA NOASTRĂ

03-12-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Cu prilejul Zilei Naționale a României, sâmbătă, 1 decembrie 2018, a fost oficiată în biserica parohiei noastre o slujbă de Te Deum, precum și un parastas pentru ctitorii sfântului locaș, apărători ai patriei, dar și pentru toți eroii neamului, făuritori ai Marii Uniri.

La finalul Sfintei Liturghii, a fost adusă mulțumiri lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra poporului român și țării noastre de-a lungul istoriei și au fost comemorați toți cei care și-au adus aportul la înfăptuirea idealului național - România Mare. De asemenea, au fost pomeniți ctitorii și slujitorii bisericii noastre.

Părintele paroh Iulian Scoipan a vorbit celor prezenți despre faptul că cel mai frumos și folositor mod de a sărbători Centenarul țării este în rugăciune de mulțumire către Dumnezeu și recunoștință pentru eroii neamului.
În încheiere, grupul psaltic ”Mărturia” a interpretat imnul național și o suită de cântece patriotice.