VOLUNTARII PAROHIEI ALĂTURI DE CEI AFECTAȚI DE IZOLAREA SOCIALĂ

04-04-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Voluntarii parohiei noastre, deși aflați ei înșiși în auto-izolare, au găsit resurse și modalități să fie alături de cei cărora izolarea socială în perioada pandemiei cauzate de noul coronavirus lr cauzează neajunsuri, fie că este vorba de persoane aflate în dificultate, nedeplasabile sau în suferință, fie copiii care urmează în aceste zile cursurile școlare on-line.

Astfel, ei au gătit și au oferit hrană caldă persoanelor nedeplasabile, în vârstă sau bolnave din parohie, au dus alimente neperisabile familiilor cu mulți copii, iar elevilor care urmează în prezent cursurile școlare on-line le-au oferit calculatoare, care să le permită accesul la noua modalitate de tele-școală.

Și în perioada următoare, mai ales cu apropierea Sărbătorii Învierii Domnului, aceste activități de solidaritate creștină se vor intensifica, fiind vizate familiile cu posibilități financiare reduse, persoanele singure și suferinde, precum și cazurile sociale anunțate de enoriașii noștri!