Un fragmet din Sfanta Cruce va fi cinstit in biserica noastra

08-08-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

UN FRAGMENT DIN SFANTA CRUCE VA FI CINSTIT IN BISERICA NOASTRA
 
Cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL, la praznicul Adormirii Maicii Domnului din acest an racla cu un fragment din Sfanta Cruce si cu particele din moastele a mai multor sfinti de la biserica parohiei Sf. Vasile cel Mare - Victoria din Bucuresti se va afla in pelerinaj la parohia noastra.
 
Astfel, dupa traditia indatinata de mai multi ani, ca la acest hram de vara sa oferim posibilitatea credinciosilor nostri sa se inchine la moaste ale unor sfinti ce au o semnificatie aparte pentru comunitatea noastra sau pentru anul omagial in curs, in ziua de 15 august 2013 enoriasii vor avea ocazia sa se inchine unui fragment din Sfanta Cruce pe care a fost rastignit Mantuitorul Hristos.
 
Bucuria praznicului Adormirii Maicii Domnului va fi incununata cu cinstirea acestui sfant odor al crestinatatii, cu atat mai mult cu cat anul 2013 este inchinat omagierii Sfintilor Imparati Constantin si Elena, cei care au descoperit Sfanta Cruce in cer (prin semnul divin aratat marelui imparat), dar si pe pamant (prin efortul imparatesei binecredincioase).
 
In dupa-amiaza zilei de 14 august 2013, la slujba Privegherii si mai ales in dimineata zilei de 15 august 2013, incepand cu orele 9,00, la Sfanta Liturghie, nadajduim sa fim in rugaciune cu toti cei ce doresc sa aduca lauda Imparatului vesnic, Maicii Sale mijlocitoare pentru noi, dar si jertfei Sale pentru oameni si celor ce s-au invrednicit de harul Sau.