ULTIMA CONFERINȚĂ DIN SERIA ”CĂILOR POCĂINȚEI”

17-04-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

Duminică, 14 aprilie 2024, după slujba Paraclisului Maicii Domnului, s-a desfășurat ultima conferință din seria ”Căilor Pocăinței” pe care pășim în Postul Mare.

Prelegerea cu tema ”Efectele psihosomatice ale rugăciunii în spiritualitatea filocalică” a fost susținută de Florin Ștefan, protopsalt al bisericii noastre, doctor în teologie și absolvent al Facultății de Psihologie din București. Acesta a prezentat rezultatul cercetărilor efectuate în timpul studiilor de doctorat, evidențiind folosul rugăciunii pentru trup și suflet, așa cum reiese din literatura filocalică, experiența Sfinților Părinți, scrierile teologilor răsăriteni sau din Apus, dar și din cercetările recente ale specialiștilor în neuroștiințe, medici sau psihologi.

La final, participanții au adresat întrebări pe marginea temei, dar și pe subiecte de interes general.