TAINA SFÂNTULUI MASLU A DESCHIS PROGRAMUL LITURGIC DE HRAM

14-08-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

Programul liturgic prilejuit de hramul de vară al parohiei a debutat cu Taina Sfântului Maslu, oficiat odată cu aducerea în pelerinaj a sfintelor moaște ale Sfinților Apostoli Patru și Pavel și ale Sfântului Ierarh Nectarie. Acestea au fost aduse în pelerinaj la parohia noastră de la parohia ”Sf. Ioan Botezătorul - Dristor”, Protoieria Sector III Capitală, de către părintele protoiereu Florin Nectarie Busuioc, parohl acestei comunități.

Sfintele moaște au fost primite de către părintele protoiereu Ioan Armași, de la Protoieria Sector IV Capitală, și părintele paroh Iulian Scoipan.

După depunerea sfintelor odoare în baldachinul special amenajat, slujba Sfântului Maslu a fost oficiată de un numeros sobor de preoți, la altarul de vară al parohiei.