Sfințirea Catedralei Naționale

17-11-2018 | Categorie: Ultimele noutăți


SFINȚIREA CATEDRALEI NAȚIONALE

    Momentul mult așteptat de către toți românii, sfințirea Catedralei Naționale, se apropie. Punctul culminant al festivităților prilejuite de Aniversarea Centenarului României Mari va fi târnosirea Sfântului Altar al Catedralei Naționale, singurul monument semnificativ dedicat memoriei eroilor neamului finalizat în acest an.

    În data de 25 noiembrie 2018, toată suflarea creștină românească se va bucura de împlinirea visului național. Programul tuturor momentelor prilejuite de sfințirea Catedralei Naționale este următorul:

Duminică, 25 noiembrie 2018
•    9:00 – 12:30 – Sfânta Liturghie și slujba de sfințire a Catedralei Naționale oficiate de Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Arhiepiscopul Constantinopolului – Noua Romă și Patriarh Ecumenic, și de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu un sobor de ierarhi.

26-29 noiembrie 2018
•    Se va oficia zilnic Sfânta liturghie și va avea loc ulterior un program liturgic și cultural special

Vineri, 30 noiembrie 2018 (Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, Hramul Catedralei Naționale).
•    9:30 – 12:00 Sfânta Liturghie oficiată de Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului și a toată Palestina, și de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu un sobor de ierarhi.