SFINȚIREA AGHEASMEI MICI LA PRAZNICUL IZVORULUI TĂMĂDUIRII

09-05-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

În Vinerea Luminată, conform tradiției ortodoxe, în biserica noastră a fost sfințită Agheasma mică.

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii păstrează rânduiala sfințirii mici a apei, care devine tămăduitoare suferințelor sufletești și bolilor trupești, precum se spune în rugăciunea de sfințire.

Sute de credincioși s-au împărtășit de bucuria sfințirii, luând acasă apa sfințită, din care vor gusta dimineața, pe nemâncate.

"Aghiasma, apa sfintita prin slujba bisericeasca, se face cand preotul cheama asupra ei puterea Duhului Sfant, pentru ca ea sa aiba puterea de a sfinti viata oamenilor si a naturii inconjuratoare, pentru ca ele sa capete binecuvantarea Domnului. Apa este simbolul curatirii sufletesti, a promovarii si a sfintirii vietii. La Botezul Domnului, se face aghiasma mare; aceasta se ia inainte de anafora; se da si celor ce sunt opriti de la Impartasanie, ca intarire spre nadejdea pocaintei, a mangaierii si indreptarii lor pentru viitor." (Constitutiile Apostolice VIII, 29)
 

Galerie imagini