Sfantul Ierarh Nicolae sărbătorit în biserica noastră

07-12-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Sărbătoarea hramului istoric al parohiei noastre, Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, a fost un moment deosebit de bucurie pentru enoriașii parohiei noatre.
În după-amiaza zilei de marți, 5 decembrie 2017, slujba Vecerniei unită cu Litia a fost oficiată de părintele protopop Ion Armași, care a rostit un cuvânt de învățătură despre viața și virtuțiile Sfântului Nicolae. La final, grupul de copii ”Sfânta Cuvioasă Parascheva” din cadrul parohiei a deschis un nou sezon de colinde, prin interpretarea celor mai populare cântece de acest gen, iar corul Școlii Gimnaziale nr. 102 din Capitală a încântat pe cei prezenți cu un program specific.

Bucuria sărbătorii a fost întregită de prezența lui Moș Nicolae, care a împărțit daruri tuturor copiilor prezenți.

În ziua hramului, după slujba Sfintei Liturghii, a fost oficiată slujba Parastasului pentru ctitorii și slujitorii bisericii trecuți la Domnul, precum și pentru odihna sufletului celui care a fost Regele Mihai I al României. La final, protopsaltul Marin Bogdan a lansat noul său album de colinde, ”Sfânta noapte de Crăciun”.