SFÂNTUL CUVIOS DIMITRIE ÎN PELERINAJ LA BISERICA NOASTRĂ

15-04-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

În contextul pelerinajului istoric desfășurat cu moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou în mai multe parohii și mănăstiri din sectorul 4, în data de 14 aprilie 2024, la parohia noastră a avut loc un eveniment deosebit, comunitatea credincioșilor noștri primind binecuvântarea ocrotitorului Bucureștilor.

O delegație a Catedralei Patriarhale, condusă de Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, episcop vicar patriarhal, a poposit preț de câteva zeci de minute în curtea biseicii noastre, aducând bucuria închinării celor prezenți la cinstitele moaște ale Cuviosului Dimitrie cel Nou.

Copii și tineri din parohie au întâmpinat cu icoane și flori racla sfântului, înfrumusețând momentul cu dragostea manifestată față de cuviosul ocrotitor al Capitalei.