Sf. Ierarh Teodosie de la Brazi, ocrotitorul parohiei noastre

22-09-2015 | Categorie: Ultimele noutăți

Sarbatoarea Sf. Ierarh Teodosie de la Brazi, praznuit in fiecare an la 22 septembrie, reprezinta de cinci ani un moment de bucurie pentru parohia noastra. Incepand cu anul 2010, de cand un fragment din sfintele sale moaste se cinsteste in biserica noastra, Sf. Ierarh Teodosie este ocrotitorul parohiei noastre, iar sarbatoarea sa este un prilej de bucurie duhovniceasca.

Si anul acesta, praznuirea sa a inceput cu slujba Vecerniei cu Litie, oficiata de un sobor de preoti si diaconi. La finalul slijbei, parintele paroh Iulian Scoipan a subliniat in cuvantul de invatatura importanta acestui sfant pentru poporul roman, iar credinciosii prezenti au promit artosul binecuvantat.

In ziua praznuirii Sf. Teodosie de la Brazi, soborul slijitorilor la Sfanta Liturghie va fi condus de catre Pc. Protopop Florin Busuioc, de la Protoieria Sector III Capitala, invitatul de onoare din acest an.
 

Galerie imagini