Sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim

27-04-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim a fost serbat în parohia noastră într-un mod deosebit. În ajun, mulți dintre enoriașii noștri au însoțit preoții slujitori la tradiționalul pelerinaj de Florii organizat de Arhiepiscopia Bucureștilor.

În duminica Praznicului, slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată în curtea bisericii, pe o scenă special amenajată, de către un sobor de preoți și diaconi, la finalul căreia mulți dintre credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine, ca pregătire pentru Săptămâna Pătimirilor.

În cuvântul împărtășit la finalul slujbei, părintele paroh Iulian Scoipan a vorbit celor prezenți despre importanța acestei sărbători în viața creștinilor, îndemnându-i să se pregătească așa cum se cuvine pentru întâlnirea cu Hristos cel răstignit și Înviat.
 

Galerie imagini