SĂRBĂTOARE DE SUFLET LA PRAZNICUL SFÂNTULUI IERARH TEODOSIE DE LA BRAZI

22-09-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Ca în fiecare an, la 22 septembrie, Biserica prăznuiește pomenirea mareului mitropolit al Moldovei din secolul al XVII-lea, Sfântul Ierarh Teodosie de la Brazi. Începând cu anul 2010, odată cu aducerea sfintelor sale moaște în biserica noastă, el este ocrotitorul parohiei, iar sărbătoarea sa este prilej de hram.

La slujba Vecerniei, credincioșii noștri au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, care le-a vorbit despre viața Sfântului Ierarh Teodosie și despre importanța cinstirii sfinților români, apărători ai dreptei credințe în vremuri grele.

Slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată în ziua hramului de către un sobor de slujitori din țară și străinătate, invitați de seamă la praznicul marelui ierarh.

Galerie imagini