SARBATOARE DE SUFLET IN CARTIERUL APARATORII PATRIEI

12-12-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

In zilele de vineri, 6 decembrie 2013 si sambata, 7 decembrie 2013, cele doua biserici din cartierul Aparatorii Patriei din Capitala si-au sarbatorit hramul – Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (parohia Aparatorii Patriei I) si  Sf. Ierarh Ambrozie al Mediolanului (parohia Aparatorii Patriei II). Ambele biserici detin particele din moastele sfintilor ocrotitori, cei doi sfinti fiind cinstiti cu precadere in Italia, la Bari, respectiv Milano.

Pentru a implini bucuria enoriasilor, cele doua parohii au hotarat sa serbeze impreuna pe cei doi sfinti, prin aducerea impreuna a moastelor lor la slujbele oficiate la fiecare dintre cele doua biserici.

Joi, 5 decembrie 2013, credinciosii au insotit moastele Sfantului Ierarh Ambrozie care au poposit la biserica parohiei Aparatorii Patriei I, cu ocazia slujbei de Vecernie oficiata in cinstea Sfantului Ierarh Nicolae. Aici, peste 400 de persoane s-au rugat si s-au inchinat sfintelor moaste, au participat la concertul de colinde sustinut de copii Grupului de cateheza Sfanta Parascheva al parohiei noastre si s-au bucurat de lansarea CD-ului cu slujba Paraclisului Sfantului Ierarh Nicolae, realizat de grupul psaltic Patras al bisericii noastre, cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL si cu sprijinul Radio Trinitas.

In ziua praznuirii Sfantului Nicolae, in cursul diminetii, slujba Sfintei Liturghii a fost savarsita de un sobor de preoti si diaconi, invitat de onoare fiind Pc. Pr. Prof. dr. Daniel Benga, paroh la parohia Sfantul Stefan – Cuibul cu barza din Bucuresti si prodecanul Facultatii de Teologie din Bucuresti, care a tinut si cuvantul de invatatura.
Dupa-amiaza, procesiunea cu sfintele moaste a parcurs drumul inapoi catre biserica parohiei Aparatorii Patriei II, toti credinciosii participand la slujbele inchinate Sfantului Ambrozie al Mediolanului.

Este pentru prima oara cand cele doua parohii din cartierul nostru isi serbeaza impreuna hramul, acesta fiind doar inceputul unei frumoase traditii, speram cat mai indelungate, pentru ca entuziasmul si participarea enoriasilor nostri s-a ridicat la inaltimea momentului duhovnicesc!