S-A ÎNCHEIAT PELERINAJUL CU MOAȘTELE SFINȚILOR APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL ȘI ALE SFÂNTULUI NECTARIE

18-08-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

După oficierea slujbei Sfintei Liturghii de hram și închinarea tuturor pelerinilor, racla cu moaștele Sfinților Apostoli Petru și Pavel și ale Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina s-au întors la parohia ”Sf. Ioan Botezătorul - Dristor”, Protoieria Sector III Capitală. Pelrinajul la parohia noastră, desfășurat în perioada 13 - 15 august 2021, a reprezentat un moment de binecuvântare și de bucurie duhovnicească pentru clericii și enoriașii ambelor parohii.

În după-amiaza zilei de 15 august 2021, o delegație a parohiei noastre a dus racla la biserica unde acestea se cinstesc, oferind parohiei ”Sf. Ioan Botezătorul - Dristor” o candelă ce va arde nestins în rugăciune, ca simbol al unității și prieteniei întru Hristos dintre cele două parohii și între credincioși.