RUGĂCIUNE PENTRU SENIORII CENTRULUI ”SF. TEODORA” TRECUȚI LA DOMNUL

07-09-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Sâmbătă, 5 septembrie 2020, la Centrul de îngrijire a persoanelor în vârstă ”Sf. Teodora” din parohie a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru sufletele seniorilor găzduiți aici trecuți la Domnul în ultima perioadă.

Întrucât în perioada pandemiei nu ne-am putut întâlni, Centrul fiind în carantină, dorul reciproc al revederii ne-a îndemnat ca sâmbătă să vizităm instituția pe care o păstorim, să împărtășim bătrânilor (păstrând distanța) un cuvânt de bucurie, iconițe, anaforă și agheasmă. În curtea instituției am oficiat slujba Parastasului pentru sufletele celor pe care nu i-am mai găsit în Centru, mutați la viața veșnică de la ultima noastră întâlnire!

Această zi a fost încă un exemplu că oamenii pot rămâne aproape duhovnicește chiar și atunci când distanțele (impuse sau alese) par să despartă iremediabil, uneori chiar și dincolo de moarte!