RECUNOȘTINȚĂ PENTRU DEVOTAMENT ȘI STĂRUINȚĂ

03-10-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Joi, 1 octombrie 2020, la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, părintele Ionică Toma, slujitor la parohia noastră de peste 23 de ani, a pășit în rândul seniorilor care păstoresc cu înțelepciunea vârstei și cu vigoarea sufletului. Sfânta Liturghie oficiată cu acest prilej la biserica parohiei ”Sf. Apostol și Evanghelist Ioan” a reprezentat o încununare a misiunii desfășurată în slujba Bisericii timp de peste 42 de ani.

Ca semn de apreciere și recunoștință pentru activitatea desfățurată în mai multe parohii din țară, părintele ionică Toma a primit din partea Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL Diploma cu medalie a Anului Omagial 2020 - Anul pastorației familiei creștine. Această distincție a fost oferită de către Preasfințitul Părinte Siluan, episcopul ortodox român din Ungaria.

Ziua de 1 octomrbie este și Ziua Internațională a persoanelor vârstnice, fericit prilej de a marca faptul că părintele Ionică Toma a intrat în rândul B-UNICILOR!