RECUNOȘTINȚĂ APĂRĂTORILOR PATRIEI, LA ZIUA EROILOR

12-06-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

Sărbătoarea Înălțării Domnului este, în Biserica Ortodoxă Română, Ziua Eroilor Neamului. În toate bisericile, după slujba Sfintei Liturghii, a fost oficiat Parastasul pentru ostașii, eroii și luptătorii români, din toate locruile și din toate timpurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea țării și a credinței ortodoxe strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporului român!  

Urmașii Apărătorilor Patriei au cinstit memoria înaintașilor la troița din curtea bisericii, săvârșind slujba Parastasului. La finalul acesteia, părintele paroh Iulian Scoipan a vorbit credincioșilor despre legătura dintre Înălțarea Domnului la cer și jertfa eroilor neamului, mărturisind că pentru comunitatea parohiei noastre sărbătoarea de cinstire a ctitorilor cartierului și ai bisericii este un hram de suflet și de conștiință. La orele 12.00, au fost trase clopotele pentru a păstra vie aminitrea jertfei și a devotamentului pentru neam a eroilor!