PROIECȚIE DE FILM PE ”CĂILE POCĂINȚEI”

20-04-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

Seria întâlnirilor duhovnicești ”Căile Pocăinței” se încheie duminică, 21 aprilie 2024, cu proiecția filmului ”Cum îți sunt gândurile, așa îți este și viața!”, urmată de discuții și concluzii despre folosul Postului Mare în transformarea noastră interioară.

Filmul surprinde, în fapt, câteva dintre sfaturile starețului Tadei de la Vitovnița, un mare duhovnic sârb contemporan, care mărturisește că așa cum trupul se hrănește cu cele materiale, necesare traiului, tot așa și sufletul se hrănește cu gânduri, devenind ceea ce noi îl lăsăm să păstreze dintre cele aproape 60.000 de gânduri pe care un om le are de-a lungul unei zile.

La finalul proiecției, ca o concluzie a întregii serii de întâlniri duhovnicești realizate pe parcursul Postului Mare, vom încerca să aflăm cât de mult ne-am îmbogățit sufletește și cu ce rămânem după parcursul pe Căile Pocăinței!