Proiecte administrative la Parohia Aparatorii Patriei 1

12-10-2012 | Categorie: Ultimele noutăți

In ultima perioada, la biserica parohiei Aparatorii Patriei I s-au desfasurat lucrari de refacere si amenajare, necesare unui ansamblu care dateaza de peste saizeci de ani. Astfel, a fost introdusa canalizare, a fost asfaltata curtea bisericii, a fost refacut gardul pe latura principala de acces, a fost amenajat spatiul verde si restaurate anexele bisericii.

 
Cu toate aceste, se impun alte lucrari mai ample, care vizeaza in principal biserica parohiala, dar si cladirile anexa. In acest context, Consiliul parohial, in sedinta sa de lucru din data de 2 octombrie 2012, a aprobat proiectul administrativ-gospodaresc propus de Pc. Pr. paroh Iulian Scoipan, care cuprinde urmatoarele activitati: 
 
Continuarea lucrarilor de inlocuire a gardului imprejmuitor al curtii biserici. In anul 2011 a fost inlocuit gardul de pe latura principala (de acces) a curtii, in lungime de 45 m. Au mai ramas de inlocuit 153,52 m, pe celelalte trei laturi ale bisericii. Exista proiectul tehnic, iar autorizatia de constructie expira in luna aprilie 2013.
 
Refacerea lumanararului (camera de aprins lumanari) - exista proiectul tehnic si in curs de obtinere autorizatia de constructie.
 
Lucrari de consolidare si refacere a bisericii:
 
- expertiza fundatiei bisericii (verificarea temeliei);
- inlocuirea invelitorii de tabla (turle si acoperis);
- inlocuirea / restaurarea celor trei cruci de pe turle;
- verificarea / inlocuirea asterealei de lemn;
- montarea unui sistem de paratrasnet;
- inlocuirea tamplariei de lemn cu cea de lemn stratificat si geam termopan;
- refacerea exteriorului bisericii cu praf de piatra;
- refacerea picturii exterioare; 
- montarea unui sistem de iluminare exterioara care sa puna in evidenta biserica;
- refacerea instalatiei electrice a bisericii;
- refacerea picturii interioare;
- restaurarea catapetesmei;
- montarea unei noi pardoseli in biserica (gresie / granit / marmura);
- inlocuirea sistemului de incalzire / racire a bisericii;
- inlocuirea stranilor din biserica.
 
Consolidarea si refacerea clopotnitei, a capelei mortuare si a cancelariei parohiale, inlocuirea acoperisului de tabla, precum si refacerea exteriorului cu praf de piatra, asemanator cu biserica;
 
Introducerea incalzirii proprii in biserica si casa parohiala, prin montarea centralelor termice si eliminarea incalzirii RADET;
 
Construirea unui centru de zi pe locul actualei case parohiale, care sa cuprinda un demisol (cu biblioteca parohiala, spatii de depozitare), parter (cu doua soli multifunctionale si o bucatarie) si un etaj (cu camere pentru un cabinet medical, unul pentru consultatii si discutii cu credinciosii si camere pentru oaspeti)
 
Asfaltarea curtii bisericii;
 
Construirea unui grup sanitar pentru uzul credinciosilor;
 
Construirea unui altar de vara in curtea bisericii;
 
Amenajarea peisagistica a curtii bisericii.
 
Pentru realizarea acestor lucrari se va efectua in cel mai scurt timp un releveu al bisericii, urmand ca pentru fiecare etapa sa se intreprinda demersuri pentru obtinerea finantarii necesare atat de la institutii publice, administratia centrala si locala, cat si de la binevoitori crestini (sponsori sau enoriasi ai parohiei).
 
Scopul final al acestui proiect este resfintirea bisericii parohiale in anul 2018, cand se implinesc 100 de ani de la Marea Unire faurita de inaintasii nostri, veteranii Primului Razboi Mondial intemeietori ai parohiei si bisericii Aparatorii Patriei.
 
Toti care doresc sa sprijine acest proiect pot depune donatiile in contul de lei RO70 CECE B400 36RO NO26 0969, deschis la CEC Bank, Sucursala Obregia, pe numele Parohiei Aparatorii Patriei I, cod fiscal 14537897, sau se pot adresa preotilor slujitori ori membrilor Consiliului parohial. Fiecare donatie va fi confirmata in scris de parohia noastra, donatorii urmand a fi pomeniti drept ctitori ai bisericii noastre.