PROIECT SOCIO-MEDICAL DEDICAT PERSOANELOR ÎN VÂRSTĂ

20-03-2023 | Categorie: Ultimele noutăți

În a doua duminică din Sfântul și Marele Post, la biserica parohială a fost organizată o activitate socio-medicală pentru persoanele în vârstă din parohie, care a vizat diagnosticarea cancerului de colon. Acestă acțiune s-a desfășurat în parteneriat cu Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România - COPAC și face parte din Procesul de screening pentru cancerul colorectal derulat în cadrul proiectului „Furnizarea serviciilor de sănătate din programele de prevenţie, depistare precoce, diagnostic şi tratament precoce al leziunilor precanceroase colorectale – ROCCAS II Bucuresti-Ilfov.

În cadrul acestui proiect, 144 de enoriași au beneficiat de testare gratuită, urmând ca, în funcție de rezultatul problelor, să urmeze investigații și/sau tratament chirurgical gratuite.