PROGRAMUL LITURGIC CONTINUĂ ÎN BISERICA PAROHIALĂ, CHIAR ȘI ÎN LIPSA ENORIAȘILOR

30-03-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Chiar și fără prezența credincioșilor, în urma restricțiilor impuse de autorități în vederea prevenirii răspândirii pandemiei cu noul coronavirus, programul litrugic la bisericii decurge în mod firesc. În zilele de miercuri și vineri oficiem slujbe de pocăință, specifice Postului Mare, iar sâmbăta și duminica săvârșim Sfânta Liturghie, pomenind pe toți enoriașii parohiei.

Accesul credincioșilor în curtea bisericii este permis zilnic, doar între orele 11.00 - 13.00, numai la pangar și lumânărar, în vedrea achiziționării de lumânări și obiecte de colportaj bisericesc, precum și pentru reculegerea în preajma bisericii.

Să fim responsabili, să ne protejăm pe noi și pe cei dragi, urmând recomandările autorităților și îmbinând rugăciunea cu meditația, fapta bună de la distanță cu apropierea prin comunicare!