Prima editie a Festivalului de colinde Lumina din Bethleem

20-12-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

In fiecare an, in biserica noastra au poposit colindatori. Mai mici sau mai mari, de aici sau de mai departe, acestia au incantat auzul si sufletele celor care i-au rasplatit cu mere, covrigi si aplauze…

Pentru ca numarul colindatorilor a crescut, in acest an a fost organizata prima editie a Festivalului de colinde Lumina din Bethleem, care se doreste cu o traditie cat mai indelungata.

In dupa-amiaza duminicii de 15 decembrie 2013, in biserica parohiala s-au adunat colindatori de la Apartamentele sociale din parohie, care adapostesc peste 30 de copii pana in 18 ani si de la Grupul scolar Dacia din parohie, condus de diacon Iulian Slamna, profesor de religie, care alaturi de membrii Grupului psaltic Patras al parohiei si de copiii grupului de cateheza Sf. Parascheva, pregatit de diacon Narcis Guiu, au semanat bucurie si pace in sufletul celor peste 150 de enoriasi prezenti.

Meditatia la sarbatoarea Nasterii Domnului a fost sustinuta de Pc. Pr. Visarion Alexa, de la parohia Pogorarea Sfantului Duh si Sfantul Nicolae – Militari, care a vorbit despre semnificatiile duhovnicesti ale perioadei pe care o traim si a cantarii colindelor.

La final, membrii grupului de colindatori ai Asociatiei Traditia Romaneasca, imbracati in costume populare si cu „arsenalul” sonor adecvat, au ridicat spectatorii in picioare, impresionand cu autenticul colind romanesc, cantat impreuna de colindatori si de colindati.

La iesirea din biserica, toti participantii au gustat din cozonacul de post si vinul fiert pregatit de membrii Consiliului parohial si ai Comitetului parohial.
 

Galerie imagini