Prăznuirea Sfântului Ierarh Mucenic Teodosie de la Brazi în biserica noastră

23-09-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

Sute de credincioși au participat și în acest an la sărbătoarea celui de-al treilea hram al bisericii noastre – prăznuirea Sfântului Ierarh Teodosie de la Brazi. Programul liturgic a debutat în după-amiaza zilei de 21 septembrie 2016, cu slujba Vecerniei și a Litiei.

În ziua hramului, un numeros sobor de preoți și diaconi a săvârșit slujba Sfintei Liturghii, la final Pc. Pr. paroh Iulian Scoipan vorbind celor prezenți despre viața și misiunea Sfântului Ierarh Teodosie, arătând modelul mereu actual pe care mucenicul ierarh îl reprezintă pentru români.

La finalul slujbei, toți cei prezenți s-au închinat fragmentului din cinstitele moaște ale Sfântului Ierarh Teodosie, păstrate în biserica noastră încă din anul 2010, și au participat la agapa frățească organizată cu prilejul hramului.