Pomenirea eroilor neamului la sărbătoarea Înălțării Domnului

29-05-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Praznicul Înălțării Domnului este, în Biserica Ortodoxă Română, Ziua Eroilor Neamului. După slujba Sfintei Liturghii, în biserica noastră a fost oficiat un parastas pentru toți eroii, ostașii și luptătorii români, din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru unitatea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporului român.

În cuvântul rostit cu acest prilej, părintele paroh Iulian Scoipan a subliniat faptul că pomenirea eroilor la sărbătoarea Înălțării Domnului subliniază faptul că doar prin jertfă sufletul omului se înalță, numai prin Cruce există biruință adevărată, iar păstrarea memoriei și omagierea jertfei lor este o datorie de conștiință pentru toți românii, mai ales pentru credincioșii parohiei noastre, care sunt urmașii ”Apărătorilor Patriei”.

La orele 12,00, clopotele bisericii noastre au fost trase timp de 5 minute, în memoria eroilor neamului.