PELERINI ÎN ȚARA FĂGĂRAȘULUI ȘI ȚARA HAȚEGULUI

01-07-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

În perioada 28 - 30 iunie 2019, un grup de pelerini din parohia noastră a vizitat obiective religioase, istorice și culturale din Țara Făgărașului și din Țara Hațegului. Mănăstirile Curtea de Argeș, Cârțișoara, Șinca Vache sau Prislop, Cetatea Făgărașului sau Castelul Corvinilor, dar și biserica Sfântul Nicolae din Densuș au reprezentat locuri de popas duhovnicesc, de rugăciune și de împărtășire a credinței ortodoxe. 

Impresionantă a fost întâlnirea cu Preasfințitul Părinte Daniil, fost episcop locțiitor al Daciei Felix și ucenic al părintelui Arsenie Boca, generos în sfaturi și povețe duhovnicești, care ne-a întărit în convingerea că sfinții veghează și se bucură pentru credincioșii râvnitori, care îi caută și li se roagă!