PELERINI ÎN GIURGIU ȘI TELEORMAN

25-10-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

PELERINI ÎN GIURGIU ȘI TELEORMAN

Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 50 de enoriași ai parohiei noastre au fost pelerini într-o zonă a țării mai puțin cunoscută din punct de vedere al turismului religios: Episcopia Alexandriei și Teleormanului.

După o scurtă oprire la Schitul Letca Nouă din Giurgiu, am cunoscut viața duhovnicească a tinerei Episcopii a Alexandriei și Teleormanului, cu mănăstiri recent înființate, dar pline de entuziasm, cu trăitori și rugători care au venit din Moldova sau Ardeal în acest arid ținut și au înflorit pustia (chiar dacă unele chinovii se află în mijlocul satului).

Mănăstiri ca Sfânta Treime – Drăgănești Vlașca, Pantocrator, Brânceni, Țigănești sau Adămești au impresionat prin ritmul în care s-au construit biserici impunătoare, împodobite cu picturi bizantine ce îți pătrund în suflet, în care trăiesc monahi și monahii care sfințesc locul și timpul, dar și oamenii din jur.

La întoarcere, pelerinii au admirat pictura realizată de părintele Arsenie Boca în biserica din localitatea Drăgănescu.

Cercetarea sufletului acestor locuri este un balsam spiritual, pe care, cu siguranță, îl vom mai gusta!