PELERINI ÎN DELTA DUNĂRII

13-06-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

În perioada 9 – 11 iunie 2017, enoriași ai parohiei noastre au fost pelerini la mănăstirile și obiectivele cultural-religioase din județele Ialomița și Tulcea.

Catedrala episcopală și mănăstirea ”Sfinții Voievozi” din Slobozia, mănăstirile istorice ”Celic Dere”, ”Cocoș” și ”Saon”, dar și biserica ”Sf. Nicolae și Alexandru” din Sulina ori mănăstirea ”Cerbu” din județul Tulcea au fost popasuri de suflet pentru credincioșii care s-au închinat sfintelor moaște și icoanelor făcătoare de minuni.

Rezervația biosferei Delta Dunării a reprezentat un punct de maximă atracție pentru cei prezenți, care au putut admira fauna și flora diversă și bogată, informațiile obținute de la ghid fiind completate în cadrul vizitei efectuate la Acvariul din Tulcea.

Participarea la slujba Sfintei Liturghii la biserica ”Buna Vestire” din Tulcea a încununat un pelerinaj de suflet, într-o zonă minunată a țării, care ne-a încredințat să zicem ”Minunate sunt lucrurile Tale, Doamne! Toate cu înțelepciune le-ai făcut!”