PELERINI IN BASARABIA SI BUCOVINA DE NORD

02-07-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Un grup de enoriasi din parohia noastra efevtueaza in aceste zile un pelerinaj in Basarabia si Bucovina de nord, respectiv in Republica Moldova si Ucraina. Pelerinajul, organizat cu sprijinul Agentiei de turism Basilica, doreste sa aduca in anul Centenar al Marii Uniri pe romanii de dincoace de Prut in provinciile care au apartinut Romaniei Mari.

Dupa ce au vizitat manastirile Hancu si Capriana, dar si orasul Chisinau, cei 40 de pelerini au participat la slujba Sfintei Liturghii, oficiata de Preasfintitul Parinte Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud, in biserica parohiei Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant, care si-a sarbatorit, cu acest prilej, hramul.

Dupa slujba, pelerinii au participat la un concert de muzica populara si patriotica, dedicat sfantului voievod.

In zilele urmatoare, pelerinii vor ajunge la Cernauti.

Galerie imagini