PELERINAJ VIRTUAL LA BISERICILE ȘI MĂNĂSTIRILE CU HRAMUL ADORMIREA MAICII DOMNULUI

10-08-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

Ca în fiecare post, în biserica parohială s-a desfășurat în această săptămână o cateheză specială. D|e data aceasta, domnișoara profesor univesitar Mihaela Palade, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă ”Justinian Patriarhul” din București, ne-a provocat la un pelerinaj virtual la bisericile și mănăstirile cu hramul Adormirea Maicii Domnului.

Cele mai importante locașuri de cult din țară au fost prezentate cu istoricul, arhitecura și pictura proprii, imaginile prezentate provocând credincioșii participanți la reamintirea locurilor vizitate, dar și la aflarea unor noi și interesante detalii importante pentru viața religioasă.

Biserica parohiei noastre își serbează hramul de vară la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului.