PELERINAJ ISTORIC ÎN PAROHIA NOASTRĂ CU MOAȘTELE SFÂNTULUI CUVIOS DIMITRIE CEL NOU

11-04-2024 | Categorie: Ultimele noutăți

Pelerinajul istoric care se desfășoară în aceste zile în Capitală, cu moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor, ajunge și în parohia noastră!

Astfel, duminică, 14 aprilie 2024, procesiunea va poposi în biserica noastră, începând cu orele 9,00. Delegația care însoțește sfintele moaște va fi condusă de către Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop vicar patriarhal, iar slujba oficiată în curtea bisericii va cuprinde rugăciuni de mulțumire și binecuvântare, precum și un cuvânt al ierarhului.

Procesiunea face parte din seria manifestărilor prilejuite de aniversarea a 250 de ani de la aducerea la bucurești a moaștelor Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou.