PELERINAJ ÎN SFÂNTUL MUNTE ATHOS

20-02-2015 | Categorie: Ultimele noutăți

PELERINAJ ÎN SFÂNTUL MUNTE ATHOS
(program destinat exclusiv domnilor)
13 – 20 iunie 2015

ZIUA 1 – sâmbătă, 13 iunie: Ora 0630  Plecare din BUCUREŞTI de la Biserica Apărătorii Patriei I pe ruta – Giurgiu – Pleven – Sofia, Catedrala Sfântul Alexandru Nevski, Biserica Sfânta Sofia – deplasare Mănăstirea Rila – cazare şi cină Hotel Tzarev Vrah/Mănăstirea Rila.

ZIUA 2 – duminică, 14 iunie: Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Rila - Kulata – Serres – Ouranopolis. Cazare Ouranopolis – Hotel Panorama Spa sau similar.

ZIUA 3 – luni, 15 iunie: Ora 0630 – plecare cu vaporul la Mănăstirea Dohiariu - deplasare cu microbuzul  spre  Mănăstirea Xenofont - Mănăstirea Sfântul Pantelimon (Rusicon) – Schitul Sfântul Andrei – cazare.

ZIUA 4 – marți, 16 iunie: Deplasare cu maşina către Mănăstirea Esfigmenu – Mănăstirea  Zografu – Mănăstirea  Hilandaru – Mănăstirea Vatoped – Schitul Sf. Andrei, cazare.

ZIUA 5 – miercuri, 17 iunie: De la Schitul Sf. Andrei deplasare cu maşina către Karyes – Mănăstirea Cutlumuş – Schitul Sfântul Ilie – Mănăstirea Pantokrator – Mănăstirea Stavronichita – Mănăstirea Iviron – Mănăstirea Filotheu – Mănăstirea Karacalu – Schitul Lacu, cazare.

ZIUA 6 – joi, 18 iunie: Plecare de la Schitul Lacu, deplasare cu maşina – Izvorul Sfântului Athanasie – Mănăstirea Marea Lavră – Schitul Românesc Prodromu, cazare. În funcţie de timpul avut la dispoziţie, se va vizita Peştera Sfântului Athanasie Athonitul.

ZIUA 7 – vineri, 19 iunie: De la Schitul Prodromu deplasare cu maşina spre Portul Dafni. Traversare cu vaporul la Ouranopoli (ora de plecare 12.00, ora de sosire: 14.00). Plecare spre Tesalonic – cazare Hotel Philippion sau similar.

ZIUA 8 – sâmbătă, 20 iunie: Mic dejun. Închinare la moaştele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Catedrala Mitropolitană cu moaştele Sfântului Grigore Palama, Biserica Panaghia  Dexia, Rotonda, Arcul lui Galeriu, Piata Aristotel. Plecare spre Bucureşti, sosire în Bucureşti la Biserica Eroilor Martiri, în funcţie de traficul auto și de formalităţile vamale.

TARIF: 310 EURO/PERS.     grup minim 10 bărbați

SERVICII INCLUSE:
transport cu microbuz (aer condiționat)
cazare 1 nopate la Hotel Tzarev Vrah – Mănăstirea Rila în camera dublă cu demipensiune
cazare 2 nopți la hotel (Ouranopolis și Salonic) în camera duble
1 mic dejun

SERVICII NEINCLUSE:
Deplasarea cu mașina pe Muntele Athos, deplasarea cu vaporul, taxa de intrare (aprox. 230 euro – suma variază în funcție de prețurile practicate de autoritățile locașe și poate fi modificată)
Masa la Ouranopolis

Înscrierile se fac la pangarul bisericii, în perioada 1 – 15 februarie 2015, prin achitarea unui avans de minim 100 Euro, fiecare participant având posibilitatea de a achita integral până la data de 1 aprilie 2015.

În cazul în care pelerinul nu poate participa la pelerinaj din cauze independente de organizatori, avansul nu se returnează, ci se poate transfera către un alt participant.

Toţi participanţii vor fi prezenţi la întâlnirea organizatorică din data de 10 iunie 2015, orele 18,00, unde vor fi discutate toate detaliile pelerinajului.