PELERINAJ ÎN SFÂNTUL MUNTE ATHOS 11 - 18 mai 2019

24-11-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

PELERINAJ ÎN SFÂNTUL MUNTE ATHOS
11 – 18 mai 2019 (8 zile / 7 nopti)

ZIUA 1 – sâmbătă, 11 mai: Plecare din Bucureşti la ora 06:30 de la baza Dealului Patriarhiei (Crucea Sfântului Constantin Brâncoveanu) pe ruta – Giurgiu – Pleven – Sofia, Catedrala Sfântul Alexandru Nevski, Biserica Sfânta Sofia – deplasare Mănăstirea Rila – cazare şi cină Hotel Tzarev Vrah/Mănăstirea Rila.

ZIUA 2 – duminică, 12 mai: Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Rila - Kulata – Serres – Ouranopolis. Cazare Ouranopolis.

ZIUA 3 – luni, 13 mai: Ora 0630 – plecare cu vaporul la Mănăstirea Dohiariu - deplasare cu microbuzul  spre  Mănăstirea Xenofont - Mănăstirea Sfântul Pantelimon (Rusicon) – Schitul Sfântul Andrei – cazare.

ZIUA 4 – marți, 14 mai: Deplasare cu maşina către Mănăstirea Esfigmenu – Mănăstirea  Zografu – Mănăstirea  Hilandaru – Mănăstirea Vatoped, cazare.

ZIUA 5 – miercuri, 15 mai: De la Vatoped deplasare cu maşina către Karyes – Mănăstirea Cutlumuş – Schitul Sfântul Ilie – Mănăstirea Pantokrator – Mănăstirea Stavronichita – Mănăstirea Iviron – Mănăstirea Filotheu – Mănăstirea Karacalu – Schitul Lacu, cazare.

ZIUA 6 – joi, 16 mai: Plecare de la Schitul Lacu, deplasare cu maşina – Izvorul Sfântului Athanasie – Mănăstirea Marea Lavră – Schitul Românesc Prodromu, cazare. În funcţie de timpul avut la dispoziţie, se va vizita Peştera Sfântului Athanasie Athonitul.

ZIUA 7 – vineri, 17 mai: De la Schitul Prodromu deplasare cu maşina spre Portul Dafni. Traversare cu vaporul la Ouranopoli (ora de plecare 12.00, ora de sosire: 14.00). Plecare spre Tesalonic, închinare la moaştele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Catedrala Mitropolitană cu moaştele Sfântului Grigore Palama, Biserica Panaghia  Dexia, Rotonda, Arcul lui Galeriu, Piata Aristotel. Cazare Salonic.

ZIUA 8 – sâmbătă, 18 mai: Mic dejun. Plecare spre Bucureşti, sosire în Bucureşti la baza Dealului Patriarhiei, în funcţie de traficul auto și de formalităţile vamale.

TARIF: 330 EURO/pers.     grup minim 11 bărbați
SERVICII INCLUSE:
-    transport cu microbuz (aer condiționat)
-    cazare 1 noapte la Hotel Tzarev Vrah – Mănăstirea Rila în camera dublă cu demipensiune (cina este menu fix, miercuri și vineri mâncare de post, cât și în posturile din an)
-    cazare 2 nopți la hotel (Ouranopolis și Salonic) în camere duble
-    1 mic dejun la Salonic
-    Însoțitor de grup preot / teolog

SERVICII NEINCLUSE:
-    Deplasarea cu mașina pe Muntele Athos, deplasarea cu vaporul, taxa de intrare (aprox. 250 euro/pers. – suma variază în funcție de prețurile practicate de autoritățile locale și poate fi modificată)
-    Masa la Ouranopolis
-    Asigurarea medical
ACTE NECESARE: carte de identitate valabilă sau paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

AVANS MINIM: 100 EURO/PERS.