Pelerinaj in Dobrogea

14-03-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

24 - 26 mai 2013

 
Vineri, 24 mai 2013: 
 
Bucuresti - Medgidia - Constanta
 
Orele 07,00 - plecare din fata bisericii Sf. Nicolae - Aparatorii Patriei I, pe traseul Bucuresti - Medgidia - Muntii Dobrogei (Cheile Dobrogei);
 
- se viziteaza: Manastirea Sf. Ioan Casian (cu pestera Sf. Ioan Casian); Manastirea Colilia (masa pranz); Manastirea Sf. Ilie; Cetatea Histria (cu muzeul arheologic); 
 
Orele 16,00 - sosire in Constanta;
 
- se viziteaza: Manastirea Sf. Maria - Techirghiol (reculegere la mormantul parintelui Arsenie Papacioc); Catedrala Arhiepiscopala din Constanta (inchinare la moastele Sfintilor Pantelimon, Epictet si Astion, la icoana Maicii Domnului Prodromita - facatoare de minuni);
 
- plimbare pe faleza Marii Negre si croaziera pe mare (optional);
 
Orele 20,00 - cazare si cina la Popasul La Scoica*** - Mamaia.
 
Sambata, 25 mai 2013: 
 
Constanta - Manastirea Dervent
 
Orele 07,00 - micul dejun si plecare spre Constanta (tur de oras). 
 
- Se viziteaza: Muzeul de istorie si arheologie din Constanta; Mozaicurile romane din Constanta; bisericutele din creta de la Murfatlar; Popasul Fantanita - Murfatlar**** (masa de pranz), vizitarea rezervatiei naturale Murfatlar;
 
Orele 14,00 - plecare spre Manastirea Dervent. 
 
-  se viziteaza: Manastirea Sfantul Filip (localitatea Adamclisi - inchinare la moastele celor 5 sfinti martiri necunoscuti); Cetatea Adamclisi (muzeul de arheologie); monumentul Trophaeum Traiani; Manastirea Sfantul Apostol Andrei (inchinare la moastele Sfantului Apostol Andrei, in Pestera Sfantului Andrei si la izvorul Sfantului Andrei); Manastirea Lipnita (inchinare la moastele Sfantului Ioan Botezatorul, ale Sfantului Mucenic Dasie si ale Sfantului Cuvios Onufrie);
 
Orele 18,00 - sosire la Manastirea Dervent - Crucile si izvorul de leac. Cina si cazare. Participare la slujba Privegherii.
 
Duminica, 26 mai 2013:
 
Manastirea Dervent  - Bucuresti
 
Orele 09,00 - Participare la slujba Sfintei Liturghii la Manastirea Dervent. Masa de pranz. 
 
Plecare spre Bucuresti, pe traseul Dervent - Ioan Corvin - Cernavoda.
 
Sosire la Bucuresti in cursul serii.
 
PRET: 360 LEI
 
INSCRIERI LA PANGARUL BISERICII, PANA LA DATA DE 30 APRILIE 2013