Pelerinaj cu moastele Sfantului Ierarh Nicolae

04-12-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Cele doua parohii din cartierul Aparatorii Patriei isi serbeaza impreuna ocrotitorii


    Pentru prima data, cele doua parohii din cartierul Aparatorii Patriei isi vor serba impreuna hramul. Astfel, in zilele de vineri, 6 decembrie 2013 si sambata, 7 decembrie 2013, cele doua biserici praznuiesc ocrotitorii – Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (parohia Aparatorii Patriei I) si  Sf. Ierarh Ambrozie al Mediolanului (parohia Aparatorii Patriei II). Ambele biserici detin particele din moastele sfintilor ocrotitori, cei doi sfinti fiind cinstiti cu precadere in Italia, la Bari, respectiv Milano.

Pentru marcarea acestui moment, dar si pentru a implini bucuria enoriasilor, cele doua parohii au hotarat sa serbeze impreuna pe cei doi sfinti, prin aducerea impreuna a moastelor lor la slujbele oficiate la fiecare dintre cele doua biserici.

Astfel, cu acest prilej vor fi organizate doua procesiuni in cartierul nostru, pe Soseaua Oltenitei, dupa cum urmeaza;

•    Joi, 5 decembrie 2013, intre orele 16,00 – 17,00, cu moastele Sfantului Ierarh Ambrozie, pe traseul biserica Aparatorii Patriei II, str. Lunca Barzesti, nr. 3 - Soseaua Oltenitei (intre str. Lunca Barzesti – str. Panselelor, pe sensul de mers spre Popesti Leordeni) – biserica Aparatorii Patriei I. Aici va fi oficiata slujba Vecerniei si Litiei.

•    Vineri, 6 decembrie 2013, intre orele 16,00 – 17,00, cu moastele Sfintilor Ierarhi Ambrozie si Nicolae, pe traseul biserica Aparatorii Patriei I, str. Panselelor, nr. 31 - Soseaua Oltenitei (intre str. Panselelor– str. Lunca Barzesti, pe sensul de mers spre Piata Sudului) – str. Lunca Barzesti, nr. 3, biserica Aparatorii Patriei II. In continuare va fi oficiata slujba Vecerniei.

Aceste manifestari se desfasoara cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL si cu acordul Primariei Generale a Municipiului Bucuresti.

Este pentru prima oara cand cele doua parohii isi serbeaza hramul impreuna, dar si prima data cand moastele Sfantului Ierarh Nicolae sunt scoase in pelerinaj in afara bisericii, de la aducerea lor in locasul de cult, la hramul de anul trecut.

Sunt asteptati sa participe enoriasii celor doua biserici, dar si preoti si credinciosi din parohiile vecine, autoritati locale si bisericesti.