Parohia Aparatorii Patriei I sustine initiativa cetateneasca europeana 'Unul dintre noi'

28-09-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Parohia Aparatorii Patriei I sustine initiativa cetateneasca europeana „Unul dintre noi”, care are drept scop ridicarea nivelului de protectie juridica in Uniunea Europeana a demnitatii, a dreptului la viata si a integritatii fiecarei fiinte umane de la conceptie.

Initiativa cetateneasca „Unul dintre noi” solicita Uniunii Europene sa inceteze finantarea activitatilor care includ distrugerea embrionilor umani, in mod deosebit in domeniile cercetarii, ajutorului pentru dezvoltare si sanatate publica.

Fidela credintei sale ca viata incepe din momentul conceptiei, Biserica atrage atentia asupra faptului ca distrugerea de embrioni umani este un act inacceptabil din punct de vedere spiritual si moral.

In acest sens, Reprezentanta Patriarhiei Romane pe langa institutiile europene si Comisia Episcopatelor (Romano-Catolice) din Europa (COMECE) au sustinut activ amendarea in Parlamentul European a articolelor care privesc aspecte etice (in special problema finantarii cercetarii pe embrioni umani) ale noului program cadru de cercetare 2014-2020 – Orizont 2020.

Aceste demersuri au fost efectuate in baza prevederilor art. 11 (4) din Tratatul privind Uniunea Europeana, care stipuleaza ca o initiativa cetateneasca europeana trebuie sustinuta de cel putin un milion de cetateni ai Uniunii Europene, provenind din cel putin 7 state membre din cele 27, pentru a invita Comisia Europeana sa elaboreze o propunere legislativa corespunzatoare in domeniu.

Orice cetatean roman cu varsta de peste 18 ani are posibilitatea sa sustina Initiativa cetateneasca europeana „Unul dintre noi” prin semnarea formularului de sustinere ce poate fi descarcat si imprimat de pe site-urile Patriarhiei Romane: www.patriarhia.ro, www.basilica.ro, www.ziarullumina.ro si www.orthodoxero.eu sau prin completarea formularului electronic on-line de la adresa: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000005/public/index.do?lang=ro sau https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000005/public/signup.do

Sprijinul dumneavoastra este de o mare importanta pentru apararea dreptului la viata si recunoasterea embrionului uman ca persoana din momentul conceptiei.