PĂRINTELE IULIAN STOICESCU, POMENIT LA 27 DE ANI DE LA TRECEREA LA DOMNUL

03-10-2023 | Categorie: Ultimele noutăți

Sâmbătă, 30 septembrie 2023, s-au împlinit 23 de ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui Iulian Stoicescu, vrednic slujitor al parohiei noastre în perioada 1944 - 1960. Cu acest prilej, după slujba Sfintei Liturghii a fost oficiat în biserica parohiei o slujbă de pomenire, care a cuprins un moment comemorativ și în casa parohială, în care părintele Iulian a locuit până în anul 1972, dar și la mormântul acestuia din Cimitirul Cărămidarii de Jos.

Părintele Iulian Stoicescu a fost slujitor la parohia noastră timp de 16 ani, refăcând biserica (pe care a extins-o) și rămânând în conștiința enoriașilor ca ”un preot de foc”, mare misionar și jertfelnic slujitor al altarului. În perioada 1960 - 1964 a fost închis în temințele comuniste pentru o presupusă vină politică,perioadă traversată de părintele Iulian cu demnitatea unui martir. După o scrtă perioadă de slujire la parohia Mărțișor, s-a implicat în restaurarea materială și morală a parohiei Flămânda, unde a slujit până în anul 1996, când a trecut la Domnul.