Părintele Iulian Stoicescu, pomenit la 22 de ani de la trecerea la cele veșnice

01-10-2018 | Categorie: Ultimele noutăți

Vrednicul de pomenire părinte Iulian Stoicescu a fost pomenit, la 22 de ani de la trecerea la Domnul, în biserica unde a slujit timp de 16 ani.

Poate cel mai cunoscut slujitor al bisericii noastre, Părintele Iulian Stoicescu a păstorit în Apărătorii Patriei în perioada 1944 – 1960 și a rămas în conștiința comunității ca un preot râvnitor, milostiv și rugător. Pentru modul său deosebit de a sluji oamenilor și lui Dumnezeu, Părintele Dumitru Stăniloae l-a numit ”un preot de foc”, iar poporul l-a supranumit ”călugăr cu familie”.

După anul 1964, a slujit la parohia Mărțișor, însă apogeul misiunii sale l-a reprezentat parohia Flămânda, unde a fost trimis pentru ”restaurarea materială și spirituală a bisericii de aici”, după cum recomanda Patriarhul Justinian.
A trecut la cele veșnice la data de 30 septembrie 1996.