PARACLISUL MAICII DOMNULUI OFICIAT ÎN FIECARE DUMINICĂ A POSTULUI CRĂCIUNULUI

15-11-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

Perioada Postului Nașterii Domnului este una care ne chamă la împletirea rugăciunii cu fapta bună, la misiunea prin lucrare. Criza sanitară prin care trecem impune, mai mult ca oricând, rugăciunea pentru sănătate împletită cu slujirea aproapelui aflat în suferință.

De aceea, în fiecare duminică a Postului Crăciunului, în biserica parohială va fi oficiată slujba Paraclisului Maicii Domnului, urmată de rugăciuni pentru sănătate. Aceasta pentru că Maica Domnului, ”Icoana durerilor lumii”,  este mijlocitoarea noastră în necazuri și suferințe. 

Astfel, rugăciunea comunitară va fi o prelungire și completare a pravilei fiecăruia dintre noi, cu nădejdea cercetării de către Dumnezeu în suferințele noastre.