Paraclisul Maicii Domnului in biserica parohiei noastre

05-08-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Potrivit unei frumoase traditii de cativa ani, in biserica noastra se oficiaza in fiecare seara din Postul Adormirii Maicii Domnului cea mai frumoasa rugaciune inchinata celei din care Dumnezeu s-a intrupat in lume, Paraclisul Maicii Domnului.

Aceasta cantare, plina de profunzime teologica, dar si de frumusete poetica, trezeste in inimile credinciosilor sentimentul de iubire catre Maica Domnului, rugatoarea pentru noi, de nadejde in mijlocirea ei, dar si de bucurie in intristare, pentru ca ne pregateste de adormirea ei, care deschide omului calea spre cer.

Pentru mai buna cunoastere a vietii, misiunii si rolului Maicii Domnului, la sfarsitul fiecarei slujbe se rosteste un cuvant de invatatura care prezinta diferite aspecte liturgice (Sarbatorile Maicii Domnului, Maica Domnului in iconografia si in imnografia ortodoxa), dogmatice (Privire interconfesionala asupra Maicii Domnului) sau misionar-pastorale (Minunile Maicii Domnului) ori educative (Maica Domnului – model pentru femeia crestina de azi).

Dupa Paraclis, pregatirea pentru sarbatoarea Maicii Domnului continua prin spovedanie si consiliere duhovniceasca.

Fiecare slujba este un moment unic, cantarea la strana fiind asigurata pe rand fie de grupul psaltic Patras al parohiei noastre, fie de grupul de femei, fie de grupul de copii si tineri, aratand prin aceasta ca toata suflarea lauda pe Maica Domnului, ocrotitoarea parohiei noastre.

                                                                                                Pr. Paroh IULIAN SCOIPAN