CATEHEZA SPECIALA IN POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI

CATEHEZA SPECIALA IN POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI

16 August 2018

Ca in fiecare post, in parohia noastra a avut loc o cateheza speciala. Dedicata Maicii Domnului, cateheza a fost sustinuta de catre domnisoara Mihaela Palade, profesor universitar la Facultatea de Teologie din Bucuresti.

PARACLISUL MAICII DOMNULUI ÎN BISERICA PAROHIEI NOASTRE

PARACLISUL MAICII DOMNULUI ÎN BISERICA PAROHIEI NOASTRE

06 August 2018

Potrivit unei frumoase tradiţii de câţiva ani, în biserica noastră se oficiază în fiecare seară din Postul Adormirii Maicii Domnului cea mai frumoasă rugăciune închinată celei din care Dumnezeu s-a întrupat în lume, Paraclisul Maicii Domnului.

A inceput montajul mobilierului bisericesc la biserica noastra

A inceput montajul mobilierului bisericesc la biserica noastra

06 August 2018

Una dintre cele mai dificile lucrări din cadrul proiectului de consolidare și restaurare a bisericii noastre este confecționarea mobilierului bisericesc. Biserica noastră nu a avut niciodată un mobilier bisericesc unitar, stranele fiind confecționate din

TABĂRĂ DE VARĂ PENTRU COPIII PAROHIEI NOASTRE

TABĂRĂ DE VARĂ PENTRU COPIII PAROHIEI NOASTRE

19 Iulie 2018

Copiii care au participat la întâlnirile săptămânale ale Grupului de cateheză ”Sfânta Cuvioasă Parascheva” al parohiei noastre vor participa, în perioada 23 – 24 iulie 2018, la activitățile recreative organizate la Mănăstirea Caraiman, județul Prahova.

PELERINI IN BASARABIA SI BUCOVINA DE NORD

PELERINI IN BASARABIA SI BUCOVINA DE NORD

02 Iulie 2018

Un grup de enoriasi din parohia noastra efevtueaza in aceste zile un pelerinaj in Basarabia si Bucovina de nord, respectiv in Republica Moldova si Ucraina. Pelerinajul, organizat cu sprijinul Agentiei de turism Basilica, doreste sa aduca in anul Centenar

OASPEȚI DE SEAMĂ LA PAROHIA NOASTRĂ

OASPEȚI DE SEAMĂ LA PAROHIA NOASTRĂ

28 Iunie 2018

Racla cu cinstitul Brâu al Maicii Domnului a fost adusă în pelerinaj la parohia noastră, în perioada 21 – 24 iunie 2018, de către o delegație a Mitropoliei de Dimitriada, Mănăstirea Kato Xenia, condusă de părintele protosinghel Stavros Panaghiotis.

S-a încheiat pelerinajul la Brâul Maicii Domnului

S-a încheiat pelerinajul la Brâul Maicii Domnului

26 Iunie 2018

După patru zile de pelerinaj, racla cu cinstitul Brâu al Maicii Domnului a părăsit sectorul 4 al Capitalei, cu destinația Mănăstirea Kato Xenia, Grecia. Mii de pelerini s-au închinat cinstitului odor la parohia noastră, aducând mulțumiri lui Dumnezeu pen