O nouă realizare muzicală a Grupului psaltic PATRAS al parohiei noastre

27-04-2016 | Categorie: Ultimele noutăți

La sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, la finalul slujbei, părintele paroh Iulian Scoipan a prezentat credincioșilor ultima realizare muzicală a Grupului psaltic PATRAS  al parohiei noastre: CD-ul ”Ușile pocăinței deschide-mi mie!”, ce cuprinde 11 cântări corale, specifice perioadei Postului Mare, realizat în condiții tehnice deosebite.

Inițiatorul acestui proiect, protopsaltul Florin Ștefan, a menționat faptul că acest CD este o jertfă adusă lui Dumnezeu în perioada pre-pascală, dar și un dar către credincioșii care iubesc atât de mult muzica bisericească.

CD-ul, care poate fi procurat de la pangarul bisericii noastre, este o dovadă în plus că sufletul omului mulțumește și se închină lui Dumnezeu atât în melodicitatea cântării psaltice, cât și în solemnitatea muzicii corale.