Multe premii obtinute la Festivalul Blandul Pastor

07-06-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

In data de 2 iunie 2013, sase reprezentanti ai parohiei noastre au participat la faza finala a Festivalului de Pricesne Blandul Pastor - editia a treia, organizat de catre Parohia Aparatorii Patriei II.
 
De si in concurs s-au inscris 43 de participanti, elevi si studenti de la unitatile de invatamant din cuprinsul a sase parohii bucurestene, juriul, format din artistii Mihaela Craciun, presedintele juriului, Nicoleta Voicu si Constantin Magureanu, iar din partea parohiei organizatoare Pr. Paroh Mircea Uta, a apreciat ca deosebita interpretarea celor trei copii si trei adolescenti care au reprezentat cu cinste parohia noastra, toti cei sase fiind rasplatiti cu premii si mentiuni.
 
Astfel, Georgiana Aurica a obtinut Premiul I la Sectiunea I - pana in 15 ani, cu piesa Asa graieste Domnul slavei, iar Bristena Margarit a primit Mentiune la aceeasi sectiune, pentru interpretarea piesei Cinstiti crestini.
 
Florin Bratu a obtinut Premiul II la Sectiunea a II-a - peste 15 ani, cu piesa Astazi voiesc a-ti aduce, iar Cristina Boboaca a castigat Premiul III la aceeasi sectiune, cu o interpretare originala a piesei In gradina Ghetsimani. La aceeasi categorie, Stefania De-Hillerin a primit Mentiune pentru interpretarea piesei La umbra crucii Tale.
 
Marele premiu al juriului a revenit tot unei reprezentante a parohiei noastre, Elena Hristu, care a impresionat asistenta cu priceasna A batut la usa ta cineva.
 
Prezent la eveniment, Domnului Nicolae Banicioiu, Ministrul Tineretului si Sportului a inmanat personal premiantilor trofeele si diplomele, felicitandu-i pentru munca depusa si urandu-le succes la viitoarea editie a Festivalului.
 

 
Toti participantii au primit, pe langa premiile acordate la finalul spectacolului, posibilitatea de a participa la un pelerinaj organizat la manastirile de pe Valea Teleajenului, iar cei sase castigatori, reprezentanti ai parohiei noastre, vor beneficia de o tabara gratuita organizata la Valenii de Munte, in perioada 29 iunie - 4 august 2013.
 
Nu doar premiile ne bucura, ci mai ales recunoasterea talentului, credintei si ravnei pe care copiii parohiei noastre le-au dovedit acum si le marturisesc mereu!

Galerie imagini