MODELUL SFÂNTULUI CONTEMPORAN PENTRU MĂRTURISIREA ORTODOXĂ

21-03-2019 | Categorie: Ultimele noutăți

În Duminica Ortodoxiei, prima din Marele Post, se prăznuiește biruința credinței ortodoxe asupra tuturor ereziilor, afirmându-se dreapta cinstire a sfintelor icoane și necesitatea mărturisirii credinței strămoșești.

În această zi, enoriașii noștri au participat la proiecția unui film de excepție, "Sfântul Luca al Crimeei", dedicat vieții acestui sfânt, doctor chirurg al Rusiei în regimul comunist, ajuns preot si apoi episcop misionar și sfânt în Împărăția lui Dumnezeu, fiind un model de mărturisire în vremuri grele și în mijlocul oamenilor ostili.

Am putut avea, astfel, un exemplu de evlavie, de sacrificiu și statornicie în credință, ca model pentru mărturisirea în zilele noastre.

La final, în cadrul unei discuții libere pe tema filmului vizionat, credincioșii au împărtășit experiența mărturisirii de azi.

Evenimentul a fost organizat de Anca Barbu, coordonatoarea programelor audio-video din cadrul parohiei noastre.