Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur la hramul de vara al parohiei noastre

18-08-2014 | Categorie: Ultimele noutăți

La hramul de vara al bisericii noastre, Adormirea Maicii Domnului, credinciosii au avut ocazia de a se inchina la un fragment din moastele Sfantului Ioan Gura de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului, adus de la  biserica Schitului Darvari din Bucuresti cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL si cu bunavointa parintelui staret Ghelasie Iorga.
 

Sfintele moaste au ajuns la biserica parohiei noastre in dupa-amiaza zile de 14 august 2014, la slujba Privegherii, in cadrul careia s-a cantat si Prohodul Maicii Domnului, dupa care, in procesiunea devenita traditie, soborul de opt preoti si diaconi, impreuna cu credinciosii au inconjurat biserica, odata cu racla sfintelor moaste.


A doua zi, la Sfanta Liturghie, sute de credinciosi s-au inchinat la sfintele moaste ale Sfantului Ioan Gura de Aur, cuvantul de invatatura despre semnificatiile sarbatorii, dar si despre viata, activitatea si opera Sfantului Ioan Gura de Aur fiind rostit de parintele profesor Ionel Durlea, preot paroh la parohia Sfantul Gheorghe Vechi din Bucuresti.


Bucuria a fost desavarsita de comuniunea credinciosilor care au participat la agapa frateasca de dupa slujba.


Conform unei traditii indatinate de mai multi ani, la acest hram de vara oferim posibilitatea credinciosilor nostri sa se inchine la moaste ale unor sfinti ce au o semnificatie aparte pentru comunitatea noastra sau pentru anul omagial in curs. Anul 2014 a fost proclamat in Patriarhia Romana drept Anul omagial Euharistic – al Sfintei Spovedanii si al Sfintei Impartasiri. Sfantul Ioan Gura de Aur a fost numit de Biserica dascalul pocaintei, fiind unul dintre cei mai mari invatatori despre spovedanie. De asemenea, el este autorul celei mai cunoscute si mai des oficiate slujbe a Sfintei Liturghii din Biserica ortodoxa.