MARTURISIRE PUBLICA A CREDINTEI PRIN PELERINAJ, LA HRAMUL SFANTULUI IERARH NICOLAE

04-12-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL, in zilele de vineri, 6 decembrie 2013 si sambata, 7 decembrie 2013, cele doua biserici din cartierul Aparatorii Patriei din Capitala isi sarbatoresc impreuna hramul - Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (parohia Aparatorii Patriei I) si  Sf. Ierarh Ambrozie al Mediolanului (parohia Aparatorii Patriei II). Ambele biserici detin particele din moastele sfintilor ocrotitori, cei doi sfinti fiind cinstiti cu precadere in Italia, la Bari, respectiv Milano.

In acest an se implinesc 10 ani de cand parohia Aparatorii Patriei II a primit ca ocrotitor pe Sfantul Ambrozie, precum si un fragment din sfintele sale moaste, in cinstea acestei aniversari o delegatie a Bisericii Romano-Catolice din Italia urmand a fi prezenta la Bucuresti.

Pentru marcarea acestui moment, dar si pentru a implini bucuria enoriasilor, cele doua parohii au hotarat sa serbeze impreuna pe cei doi sfinti, prin aducerea impreuna a moastelor lor la slujbele oficiate la fiecare dintre cele doua biserici.

Ca urmare, vor fi organizate doua procesiuni in cartierul Aparatorii Patriei, pe Soseaua Oltenitei, dupa cum urmeaza;
•    Joi, 5 decembrie 2013, intre orele 16,00 – 17,00, cu moastele Sfantului Ierarh Ambrozie, pe traseul biserica Aparatorii Patriei II, str. Lunca Barzesti, nr. 3 - Soseaua Oltenitei (intre str. Lunca Barzesti – str. Panselelor, pe sensul de mers spre Popesti Leordeni) – str. Panselelor, nr. 31, biserica Aparatorii Patriei I;
•    Vineri, 6 decembrie 2013, intre orele 16,00 – 17,00, cu moastele Sfintilor Ierarhi Ambrozie si Nicolae, pe traseul biserica Aparatorii Patriei I, str. Panselelor, nr. 31 - Soseaua Oltenitei (intre str. Panselelor– str. Lunca Barzesti, pe sensul de mers spre Piata Sudului) – str. Lunca Barzesti, nr. 3, biserica Aparatorii Patriei II.

La procesiuni vor participa clerici si credinciosi ai celor doua parohii, dar si de la parohiile din jur.

Cu aceasta ocazie va fi lansat CD-ul realizat de Grupul psaltic PATRAS al parohiei Aparatorii Patriei I cu slujba Paraclisului Sfantului Ierarh Nicolae, aparut cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh DANIEL si editat de Radio TRINITAS.

La finalul slujbei, corul de copii al Grupului de cateheza Sf. Cuvioasa Parascheva al parohiei va sustine un concert de colinde, toti copiii prezenti urmand a primi daruri.

Daruri vor primi la finalul Sfintei Liturghii de hram si cele trei eleve de la Seminarul teologic Sf. Filofteea de la Manastirea Pasarea, care beneficiaza de Bursele sociale Sfantul Nicolae, acordate de parohia noastra.