Mărturii istorice - hrisovul de târnosire a bisericii noastre

24-05-2017 | Categorie: Ultimele noutăți

Cu prilejul lucrărilor de restaurare a Sfintei Mese din altarul bisericii noastre, a fost descoperit hrisovul de sfințire, așezat aici în anul 1939. La momentul târnosirii bisericii, slujba a fost oficiată de Protoiereul de atunci al zonei – preotul Stoica Ionescu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Întrucât Patriarhul Miron trecuse la Domnul, iar locțiitorul său, Mitropolitul Nicodim al Moldovei, viitorul patriarh, era la Iași, nici un ierarh nu a participat la târnosirea bisericii.

De asemenea, a fost găsit și pomelnicul primului preot al bisericii, Boșcu Boiu, alături de numele membrilor Comitetului de inițiativă de construire a bisericii.

Toate informațiile obținute în urma cercetării documentelor aflate vor fi publicate în viitoarea monografie a bisericii, pe care ne dorim a o edita în anul 2018.