MAINI INTINSE CATRE CEI AFLATI IN NEVOIE!

20-12-2013 | Categorie: Ultimele noutăți

Ca in fiecare an, cu mai multa osardie in fiecare post, comunitatea enoriasilor din Aparatorii Patriei a fost alaturi de cei in nevoie. Mai aproape sau mai departe de noi, cei lipsiti sau prigoniti au nevoie mereu de un dar, de un cuvant, de un zambet…

In Postul Nasterii Domnului, o delegatie a bisericii noastre, condusa de diaconul Narcis Guiu, a colectat alimente, imbracaminte si jucarii, pe care le-a oferit copiilor de la Asezamantul Sfintii Arhangheli al Asociatiei PRO VITA din localitatea Slobozia, judetul Giurgiu.

Centrul are o capacitate de 40 de persoane și cuprinde o cladire P+1 cu 12 camere-dormitor, 4 sufragerii, 4 bai cu cabine de duș, 4 bai de serviciu, bucatarie, sala de mese, spatiu pentru activitati, birou, 2 camari alimente; izolator compus din 2 camere, bucatarie, baie. Aferent cladirii exista un teren si dependinte (adapost animale, grajd, solar, curte mare cu spatii de joaca amenajate); un paraclis.

Coordonatorul si inima acestei initiative este parintele Valentin Stefan, care adreseaza si prin noi apelul catre toti cei cu suflet mare sa sprijine mamele si copiii pe care ii ingrijeste aici, victime ale violentei in familie, dar si cu posibilitati materiale reduse. Toate sunt facute din dragoste pentru oameni si Dumnezeu, dar mai ales voluntar, nevoile fiind multe.

Mai multe informatii despre acest asezamant aflati pe http://valeaparului.ro/provita-giurgiu-sf-arhangheli-slobozia-pr-valentin-stefan/.

Fiti alaturi de noi in misiunea de la suflet la suflet!

Galerie imagini