LANSAREA UNUI NOU CD DE PRICESNE

19-10-2020 | Categorie: Ultimele noutăți

În duminica în care Evanghelia ne amintește despre învierea tânărului fiu al văduvei din Nain, un grup de tineri din parohia noastră (și nu numai!) ne-au arătat că acolo unde viața Bisericii se trăiește intens, Viața-Hristos înviază sufletele tinerilor de toate vârstele.

Protopsaltul parohiei noastre și dirijorul grupului psaltic ”Mărturia”, Florin Ștefan, a coordonat editarea unui CD  de pricesne, cu titlul ”Naintea Ta, Iisus iubit...” Realizarea artistică a fost posibilă în cooperare cu Grupul vocal traadițional ”Rădăcini”, coordonat de doamna profesoară Ana Ramona Urjan, dar și cu tânărul artist Georgiana Aurică.

La finalul Sfintei Liturghii, la altarul de vară al parohiei a avut loc un scurt concert de pricesne, acesta fiind o invitație la tihnă și bucurie sfântă, la mărturisire ortodoxă și nădejde în Înviere, darși o dovadă că tinerii își pot exprima credința prin talentele primite de la Dumnezeu!