INVITAȚI DIN MITROPOLIA BASARABIEI LA HRAMUL ISTORIC AL PAROHIEI NOASTRE

11-12-2021 | Categorie: Ultimele noutăți

La sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae din acest an, în biserica parohiei noastre au slujit și membrii unei delegații din Mitropolia Basarabiei, sosiți în România pentru înfrățirea cu parohia Apărătorii Patriei II din București. Cu această ocazie, preoții din Republica Moldova au participat la slujba Sfintei Liturghii și la agapa frățească organizată în cadrul parohiei.

Părintele protopop Andrei Popovici, din orașul Căușeni - Republica Moldova, a subliniat apropierea și unitatea de limbă și credință care există între românii de dincoace și de dincolo de Prut, iar părintele paroh Iulian Scoipan a exprimat, în numele comunității noastre parohiale, dorința ca, pe viitor, și parohia Apărătorii Patriei I să se înfrățească cu o parohie din Episcopia Basarabiei de Sud.